Konferencja kobieca Europejskiej Unii Kobiet Sekcji Polskiej

24.10.2022r. w Pałacu Dąmbskich ul. Żeglarska 8 w Toruniu Europejska Unia Kobiet Sekcja Polska oddział w Toruniu przy wsparciu Fundacji WOMAN zorganizowało konferencję kobiecą skierowaną i przeznaczoną dla kobiet Regionu kujawsko-pomorskie połączoną z obchodami XX-lecia działalności oddziału toruńskiego, pod honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski
Ambitne, wykształcone, przedsiębiorcze, odnoszące sukcesy – takie są panie z Europejskiej Unii Kobiet, które od 20 lat aktywnie działają także w Toruniu. Nie są postrzegane jako feministki. Współpracują i z kobietami, i z mężczyznami, z wieloma organizacjami, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wspierają kobiety, ale każda ma partnera, męża, przyjaciela, rodzinę, dzieci. To oni stoją obok nich, dając im wsparcie do działania. Europejska Unia Kobiet nie działa tylko i wyłącznie na rzecz kobiet, ale to kobiety działają na rzecz Europy. To jest organizacja szczególna, ma charakter nie tylko społeczny, nie tylko realizuje się w kwestiach publicznych, ale także politycznych.
Podczas obchodów XX-lecia obecnych było też wielu mężczyzn wspierających działania Europejskiej Unii Kobiet, między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski, poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, który poprowadził również panel ,,Czy samorzad jest mężczyzną?”i poseł Arkadiusz Myrcha.
Uroczystość została zainaugurowało podpisaniem Deklaracji współpracy w sprawie utworzenia Toruńskiej Rady Kobiet przez Prezydent Torunia Michał Zaleski i Przewodnicząca EUK oddział Toruń Aleksandra Łukomska Smulska. Powstanie Rady Kobiet jako ciała doradczego dla Prezydenta Miasta jest inicjatywą członkiń EUK ST. Jest to ważne dla kobiet, których w mieście jest aż 56% wśród wszystkich mieszkańców.
Wśród wielu wyróżnionych osób za pracę z kobietami i dla kobiet osób prywatnych oraz przedstawicieli firm wspierających działalność na rzecz kobiet i organizacji kobiecych znaleźli się m.in:
Elżbieta Pietras i Bogdan Pietras – wspólnicy PW.MAT-BUD, którzy na co dzień wspierają Hospicjum Nadzieja oraz propagowanie udziału kobiet w życiu publicznym.
Jacek Rutkowski – Prezes PW.MAT-BUD, założyciel Fundacja Jacka Rutkowskiego – Pomagajmy Razem , który prywatnie i w ramach Fundacji i PW.MAT-BUD współpracuje z Aleksandra Łukomska Smulska Wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Europejskiej Unii Kobiet.
Aleksandra Ruszczak-Baucz Prezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, a od 20 lat Dyrektor Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”, która otacza opieką dzieci chorych onkologicznie, z chorobami genetycznymi i wielowadziem, pozbawione z różnych przyczyn możliwości przebywania w domu rodzinnym, porzucone przy porodzie bądź później i zapomniane przez rodziców i Państwo, oraz młodzież i osoby dorosłe na Oddziale Pielęgnacyjno-Opiekuńczym.
Gratulujemy wyróżnionym, lista osób uhonorowanych przez EUK była tak imponująca, że nie sposób wymienić wszystkich.
Zamieszczamy poniżej skromna fotorelację
Asystentka ZarząduCzesława Augustinowicz