PW MAT-BUD wspiera Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jako ambasadora polskiej tradycji i kultury

Dziękujemy Pani Elżbiecie Kornaszewskiej-Rogackiej za piękną lekcję patriotyzmu i postaw obywatelskich. Swoją działalnością pielęgnuje dziedzictwo narodowe, wartości patriotyczne i tradycje ludowe.
Święto Niepodległości, 11.11.2021r., już tradycyjnie uczciłem, uczestnicząc z Ania Ania, w Koncercie Patriotycznym „Polska Niepodległa” Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, w Łuczniczka Hala Sportowo-Widowiskowa, w Miasto Bydgoszcz. To była niesamowita lekcja patriotyzmu i Dziedzictwa Narodowego w wykonaniu 150 artystów, muzyków i tancerzy z Ziemii Bydgoskiej. W koncercie gościnnie wystąpiły także Dziecięca Grupa Wokalna z Pałacu Młodzieży i Mała Formacja Chóralna oraz bydgoski-toruńskie grupy rekonstrukcyjne związane z Kujawsko-Pomorskie Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej.
To było niesamowite wydarzenie artystyczne ale i lekcja patriotyzmu pod kierunkiem Elżbieta Kornaszewska, Józef Rogacki oraz wielu wybitnych ludzi muzyki, śpiewu, tańca, folkloru i tradycji narodowych, w przedziale wieku chyba od 3 lat do.
Na Koncercie spotkaliśmy jak zwykle wierne grono przyjaciół Zespołu „Ziemia Bydgoska”, m.in. Pana Posła na Sejm RP Jan Szopiński, Grażyna Ciemniak, Bolesław Ciemniak, Pana Kuratora Oświaty Marek Gralik.
Bydgoszcz Miasto wsparło organizację Koncertu, podobnie PW MAT BUD Materiały Budowlane wspiera „Ziemię Bydgoską”, wsparło m.in. organizację niniejszego koncertu. Zachęcam wszystkich do wspierania Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” bo jest jedną z niewielu organizacji pożytku publicznego tak mocno dbających o „Dziedzictwo Narodowe”, polskie tradycje i dobra kultury tak ważny w trudnych czasach, w jakich ostatnio żyjemy.
Ja również idąc w ślady poprzedników, w tym Wodociągi Bydgoskie ( sponsor Zespołu ), oraz Pana Marszałka Piotr Całbecki, który podarował piękny kosz biało-czerwonych kwiatów, podarowałem od siebie kilka symbolicznych, patriotycznych przedmiotów, w dowód uznania i sympatii dla „Ziemi Bydgoskiej”, obrońcy Dziedzictwa Narodowego.
Fotografia kolekcjonerska z certyfikatem, autorstwa Janusz Jarosławski, „Szabli góralskiej”, podarowanej w 1931 r. , przez Hucułów z Podhala, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i albumy „Szable” i „Bagnety”autorstwa Janusza Jarosławskiego z jego dedykacją to według mnie takie wymowne nawiązanie do Święta Niepodległości w trudnych czasach Covid-19.
Czas jednak wrócić do tego pięknego Koncertu , zaczął się hymnem Polski i polonezem, a potem mazurem w strojach z Księstwa Warszawskiego. Następnie „Piękna nasza Polska cała”-piosenki i tańce ludowe z wielu regionów RP. Na mnie jak zwykle największe wrażenie zrobiły pieśni wojskowe i patriotyczne z Pierwszą Brygadą na czele.
Były znane pieśni ludowe, solowe interpretacje. Ogromne brawa zebrały też dzieci, z Ziemi Bydgoskiej, ok. 90 – od najmłodszych, poprzez dzieci w wieku szkolnym szkolnym i młodzież.
Niezwykła była także druga część koncertu, w której znalazły się pieśni międzywojenne, powstańcze i z czasów drugiej wojny światowej. Tu pojawiły się bydgosko-toruńskie grupy rekonstrukcyjne i wojenne pieśni patriotyczne „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Czerwone maki” i w końcu na finał „Rota”. Nie mogłem opanować łez i drżenia rąk. Wzruszyła się także dyrektor artystyczna zespołu Elżbieta Kornaszewska-Rogacka.
Na koniec zespół wraz z publicznością zaśpiewali „Barkę” dla św. Jana Pawła II, moją ulubioną pieśń.
To było piękne i wzruszające wydarzenie, dziękuję za miłe przyjęcie mieszkańców Mój Toruń.
Poniżej link do Koncertu z 2019 r.:
Do zobaczenia wkrótce.
Prezes Zarządu PW MAT-BUD
Przewodniczący Rady