Rok 2023 ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika.
Prezes Jacek Rutkowski, znany ze swoich postaw obywatelskich, rozpoczął razem z artystą, proces popularyzowania tego największego Torunianina.
W związku z powyższym zostały wykonane pamiątkowe medale, przez artysty z Łążyn, Gmina Zławieś Wielka, Powiat Toruński, Bogusława Ziółkowskiego absolwenta Wydział Sztuk Pięknych UMK, który jest również autorem Medalu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W 2018 roku uroczyście obchodziliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości i z okazji tego wydarzenia B. Ziółkowski, w Centrum Edukacji Młodzieży im ks.J.Popiełuszki w Górsku, na prośbę Dyrektora ks. dr Paweł Nowogórski CEM Górsk i Fundacja Jacka Rutkowskiego – Pomagajmy Razem wykonał odlew popiersia Medalu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Medal w liczbie ponad 200 był wręczany wybitnym osobistościom, firmom i instytucjom z całego kraju.
Pamiątkowy medal został wydany w ramach współpracy Fundacji Jacka Rutkowskiego- Pomagajmy Razem, artysty i Przew. Rady Fundacji Jacka Rutkowskiego.
Medal Mikołaja Kopernika powstał z okazji 550-lecia urodzin tego wielkiego Polaka i Astronoma, który przyszedł na świat w Toruniu 19 lutego 1473 roku w domu przy ul. Św. Anny (obecnie: ul. Kopernika). Był synem kupca krakowskiego, który w ramach prowadzonego handlu przeniósł się z Krakowa do Torunia. Natomiast matka naukowca, Barbara, pochodziła z rodziny Watzenrode, związanej z Toruniem od dłuższego czasu. To w Toruniu już jako dziecko z zaciekawieniem patrzył w gwiazdy i obserwował niebo. Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), które zostało opublikowane w 1543 roku. Przedstawił w niej teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata. Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym „człowiekiem renesansu”, bowiem działał także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury.
Prezes MAT BUD Materiały Budowlane Jacek Rutkowski postanowił aby przed historyczną datą urodzin Mikołaja Kopernika obdarować osoby i placówki bliskie nam, tym pamiątkowym medalem.
Jako pierwszy otrzymał ten wyjątkowy medal prof. dr hab Włodzimierz Karaszewski zasłużony Dziekan Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu. Medalem został obdarowany również, w roku jubileuszowym, obecny dziekan WEiZ UMK prof. dr hab. Jerzy Boehlke.
Chociaż to okres karnawału, grania WOŚP, gal sportowych, mocno absorbujących, to jednak Prezes obdarował kolejnymi medalami: na Balu Sportowca Mój Toruń, Prezydent Torunia Michał Zaleski a także Henryka Boś, prezesa AZS UMK Toruń-sekcja wioślarska.
Ponadto obdarował dyrektora Szkoła Podstawowa nr 31 im. gen. Józefa Hallera w Toruniu, Annę Barwik, dyrektora Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, Dawida Basaka, dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, Panią Magdalenę Popielewską. Pani Dyrektor Sp nr 31 Anna Barwik, przy tej okazji, podziękowała Prezesowi Jacek Rutkowski za dobre słowa i wspieranie Szkoły, przekazując jemu, jako dar serca, najpiękniejszy portret Gen Józefa Hallera, z wykonanych przez uczniów szkoły.
Medale trafiły również na licytacje w ramach zbiórki funduszy na WOŚP, do WOŚP Złotoria, WOŚP Sztab Zławieś Wielka, WOŚP Sztab Toruń, a także na aukcję internetową Radio Kuropatwa w Złejwsi Wielkiej i na ręce Pani Sołtys Sołectwo Złotoria, Barbary Kisielewskiej.
Ponadto Prezes Jacek Rutkowski zamierza jeszcze obdarować I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i JM Rektora Umk Toruń prof. dr hab. Andrzeja Sokalę.
Do posta dołączamy również kilka zdjęć dotyczących początków wydawania medalu.
Asystentka Zarządu