Wystawa fotografii sportowej

Zapraszamy na wyjątkową wystawę fotografii sportowej autorstwa Aleksandry Szmigiel i Paweł Skraba pod tytułem: „Kujawy i Pomorze zimową stolicą lekkiej atletyki”.
Na ul. Plac Teatralny 2 przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu do połowy marca będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Kujawy i Pomorze” zimową stolicą lekkiej atletyki, której sponsorem jest min. PW. Mat-Bud.
Tegoroczną zimową stolicą lekkoatletyki został Toruń, który gości u siebie najważniejsze zawody krajowe i międzynarodowe.
Niestety, z powodu trwającej pandemii Covid-19, zawody odbędą się bez kibiców. Namiastką emocji towarzyszącym na zawodach jest wystawa najlepszych zdjęć z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Kujawsko-Pomorskim.
Możemy zobaczyć na zdjęciach te najważniejsze, ale i najtrudniejsze chwile w karierze znanych sportowców.
Możemy podziwiać historyczny moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas Copernicus Cup w Toruniu. Niesamowity finisz w biegu na 800 m w wykonaniu Marcina Lewandowskiego.
Zdjęcia, które można oglądać na wystawie odsłaniają również kulisy zawodów lekkoatletycznych. Pokazują chwile wyciszenia przed startem w konkurencji skoku wzwyż, momenty maksymalnej koncentracji tuż przed pchnięciem kulą, czy skupienie podczas wykonywania najtrudniejszych elementów w skoku o tyczce.
Wszystkie fotografie łączy jedno: przypominają nam, kibicom, za co tak bardzo kochamy lekkoatletykę.
Autorzy wystawy:
Aleksandra Szmigiel – ur. 1988, mieszka w Warszawie, od 25 roku życia zajmuje się fotografią. Wcześniej przez wiele lat uprawiała lekką atletykę, biegi średnie (800-1500m), odnosząc sukcesy w kategorii juniorki. Swoją pasję do sportu wyczynowego przeniosła na specjalizowanie się w fotografii sportowej. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2013 roku kończyła specjalizację fotografia prasowa. Współpracuje z agencją Reuters oraz Reporter, a także prowadzi własną firmę Running Creatives. Ambasadorka marki Sony. Była wielokrotnie akredytowana na największe lekkoatletyczne imprezy na świecie, wielokrotna laureatka konkursów fotografii prasowej: BZWBK Press Photo 2016 i 2017, Fotoreporter Roku 2018, 2019, Grand Press Photo 2018, 2020, nominowana do Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2018, laureatka WKF National Geographic 2018, IAAF Athletics Photo Award 2018 i 2019, World Sports Photography Awards. Autorka projektów „(not) ordinary girl”, „The Calendar 2020”oraz „wannabe 2021”.
Paweł Skraba – ur. 1991, mieszka w Toruniu. Fotoreporter i dziennikarz specjalizujący się w tematach sportowych, pasjonat lekkoatletyki. Obsługuje najważniejsze imprezy sportowe na świecie (piłkarski Mundial, Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce). Laureat konkursu Polskiej Fotografii Sportowej, dwukrotnie nominowany do Grand Press Photo, finalista IAAF Athletics Photo Award 2019. Zawodowo związany m.in. z „Super Expressem”, jednak większą część roku spędza poza granicami kraju, by uwieczniać na zdjęciach sukcesy polskich sportowców. Współautor biografii Otylii Jędrzejczak „Otylia. Moja historia” oraz książki o Pawle Fajdku „Petarda. Historie z młotem w tle”.
Głównym mecenasem wystawy jest samorząd województwa Kujawsko-Pomorskie. Organizację wystawy wsparły firmy Domtel-Sport oraz Tamex. Partnerem wystawy jest także producent medali MCC Medale, AWF Katowice oraz PW. Mat-Bud.
Z

Jacek Rutkowski
fot. materiały prasowe