Koncert Swinging with Sinatra i podziękowanie Dyrektorowi Markowi Czekale

30.08.2019r. w Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki odbył się koncert Swinging with Sinatra zorganizowany w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Wystąpili: Jarek Wist- wokal, Krzysztof Herdzin Big Band. W programie były najbardziej znane utwory Franka Sinatry m.in. Young and Fresh; Mack the knife; Fly Me to the Moon; Lowe and Marriage; New York, New York; Come Fly with Me oraz wiele innych wspaniałych utworów🎼🎹🎸🎷🎺🎤🥁🥁🥁💫💫💫🌹🌹🌹👏👏👏.
Pod koniec koncertu miałem zaszczyt jako Przewodniczącego Rady Fundacja Jacka Rutkowskiego – Pomagajmy Razem oraz Prezesa Zarządu Komplementariusza MAT BUD Materiały Budowlane Jacek Rutkowski wraz z darczyńcą Fundacji Radcą prawnym Ireneuszem Orłowskim, podziękować Dyrektorowi Toruńska Orkiestra Symfoniczna Panu Marek Czekala, którego 3-letnia kadencja na tym stanowisku dobiegła końca za wieloletnią działalność podczas której osiągnął wiele sukcesów🎼🎹🎤🎷🎺🎸🎻👏👏👏🌹🌹🌹👍❤️👍

Chociaż moja współpraca z Dyrektorem Markiem Czekała była dość krótka, ale za to bardzo empatyczna i na bardzo dobrym poziomie muzycznym👍❤️👍
https://www.facebook.com/100022066141429/posts/420202738725261?sfns=mo
https://www.facebook.com/100022066141429/posts/439844983427703?sfns=mo
https://www.facebook.com/jacek.rutkowski.7758/posts/530589131019954

Jednocześnie jako przyjaciele Orkiestry Jacek Rutkowski, firma wspierająca PW. Mat-Bud i Fundacja Jacka Rutkowskiego-Pomagajmy Razem życzymy nowemu Dyrektorowi Przemek Kempiński oraz całemu zespołowi wielu sukcesów i wysokiego poziomu orkiestry dla miłośników muzyki z Torunia oraz środowisk sympatyzujących z regionu i kraju👍👍👍🌹🌹🌹👍❤️👍

Korzystając z tej wyjątkowej okazji⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️kilka zdań o odchodzącym dyrektorze, który ze wspaniałym zespołem umilał nam wiele razy wieczory i ważne uroczystości.

Marek Czekała ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️absolwent Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Katowicach.
W 1992 r. ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie skrzypiec profesora Antoniego Cofalika z wynikiem dobrym. W trakcie studiów w 1977 r. podjął pracę jako skrzypek solista w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jako skrzypek współpracował z Sinfonieorchester Berlin i Barok Orchester Berlin. W roku 1995 założył Orkiestrę im. Johanna Straussa, działającą do dnia dzisiejszego również pod nazwą Orkiestra Symfoników Bydgoskich.
Orkiestra w czasie 20 lat istnienia dała ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą. W czasie działalności koncertowej orkiestra współpracowała z tak wybitnymi artystami jak: Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Jakowicz, Grażyna Brodzińska, Krzysztof Herdzin, Iwona Hossa, Bogusław Kaczyński, Krystian Adam Krzeszowiak, Kałudi Kałudow, Włodzimierz Korcz, Waldemar Malicki, Maciej Niesiołowski, Jacek Rogala, Sławomir Chrzanowski, Irena Santor, Iwona Socha, Dariusz Stachura, Ewa Uryga, Sławek Wierzcholski (wspólnie nagrana płyta „Blues w Filharmonii” w 2009 r.), Małgorzata Walewska, Zbigniew Wodecki i wielu innych.

Jest również dyrygentem, który prowadził takie zespoły orkiestrowe jak:
– Toruńska Orkiestra Kameralna,
– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej,
– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej,
– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej,
– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej,
– Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica,
– Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego,
– Orkiestra Kameralna Św. Krzysztofa w Wilnie.

Nagrody i odznaczenia:
– Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1996 r.),
– Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr,
– Odznaka honorowa za zasługi dla województwa Kujawsko-Pomorskiego,
– Statuetka Aleksandra za wzbogacenie życia muzycznego teatru i miasta Grudziądza (2010 r.),
– Medal im. prof. Leonarda Lorentowicza za wybitne zasługi na polu artystycznym dla Uzdrowiska Ciechocinek (2013 r.).

W lipcu 2015 roku ze swoją orkiestrą i solistami największych scen operowych świata – Natalią Rubiś-Krzeszowiak oraz Krystianem Adamem Krzeszowiakiem dokonał nagrania płyty „Tylko mnie kochaj”.

Jako dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Przede wszystkim udało mu się zaprosić do współpracy wybitnego dyrygenta Mariusza Smolija, który objął funkcję Dyrektora Artystycznego. Wspólnie stworzyli i zrealizowali dwa nowe cykle muzyczne, cieszące się w Toruniu ogromną popularnością: „Siły natury” i „Symfonika familijna”. W ciągu tych trzech lat w Toruniu premierowo zabrzmiało aż kilkadziesiąt utworów, nigdy wcześniej w tym mieście niewykonywanych. Zrealizowane zostały aż trzy opery – „Carmen”, „Flis”, a także „Porgy and Bess” w obsadzie afroamerykańskiej, wedle oryginalnych wymagań kompozytora. Tego dnia oprócz czworga solistów wystąpił także kilkudziesięcioosobowy chór z Teksasu i bez wątpienia było to niepowtarzalne wydarzenie na skalę krajową. Toruńska Orkiestra Symfoniczna nagrała także płytę z muzyką Romualda Twardowskiego, która zyskuje znakomite recenzje na całym świecie. Ale największy sukces tak naprawdę dopiero przed nami – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, na który cały zespół administracyjny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Marka Czekały pracował od ponad dwóch lat. Dzięki ogromnym staraniom udało się zaprosić do jury prawdziwie wybitne osobistości (prof. Ilya Kaler – Przewodniczący, dr Jakub Jakowicz, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Mariusz Smolij), a po wstępnych przesłuchaniach wiadomo już, że uczestnicy są na najwyższym światowym poziomie, a konkurs bez wątpienia będzie pasjonujący i przyciągnie do Torunia mnóstwo miłośników muzyki skrzypcowej na najwyższym poziomie. To sukcesy, którymi cieszyć się może toruńska publiczność, jednak prócz tego Marek Czekała do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza fakt, że udało mu się stworzyć dobrą atmosferę wśród pracowników co bardzo sobie ceni👍❤️👍.

Ps.
Marku dziękujemy za wszystko, życzymy dalszych sukcesów i muzycznych inspiracji🌹🌹🌹🎼🎹🎻👍❤️👍
Ps. Do zobaczenia 13.09.2019 r. na Święcie Budowlanych PW Mat-Bud w Czardasz- Kompleks Bankietowo – Konferencyjny, na które Ciebie serdecznie zapraszam i mam nadzięję, że do zobaczenia i usłyszenia w Orkiestra Symfoników Bydgoskich👍❤️👍 👍🎼👍